Dieta wegańska, dieta wegetariańska czy dieta bezglutenowa zyskują coraz większą popularność. Z diety bezglutenowej muszą przede wszystkim korzystać osoby chorujące na celiakię. Takie osoby muszą całkowicie zrezygnować z glutenu w swojej codziennej diecie.

Pyszne ciastka owsiane bez glutenu

ciastka owsiane bez mąkiNa diecie bezglutenowej trzeba przede wszystkim zrezygnować z pszenicy i produktów z niej stworzonych. Gluten, czyli mieszanina różnych białek w niektórych zbożach. Najwięcej glutenu znajduje się właśnie w pszenicy. Z mąki pszennej tworzonych jest wiele produktów, między innymi pieczywo, ciasta czy słodycze. Jednak w sklepach można kupić również bezglutenowe produkty tego typu. Osoby na bezglutenowej diecie powinny kupować bezglutenowe pieczywo, ciasta i słodycze. Smaczne ciastka owsiane bez mąki mogą z powodzeniem jeść osoby, które są na bezglutenowej diecie. Istnieje wiele różnego rodzaju produktów, które są naturalnie bezglutenowe, są to na przykład ziemniaki, ryż, kasza gryczana, kasza gryczana, kasza jaglana, płatki kukurydziane, warzywa czy owoce. Osoby, które korzystają z bezglutenowej diety powinny zwracać większą uwagę na etykiety i składy produktów. Czasami z pozoru bezglutenowy produkt, może zawierać go w swoim składzie. Najbezpieczniejszymi produktami są te, które na swoim opakowaniu posiadają znak przekreślonego kłosa. Świadczy on o tym, że dany produkt na sto procent jest bezglutenowy i nie zawiera jego nawet śladowych ilości.

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców oraz zdrowych produktów. Dieta ma wpływ na stan zdrowia i samopoczucia, więc posiłki należy tworzyć tak, żeby nie zabrakło w nich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dieta bezglutenowa może być równie zdrowa, co dieta tradycyjna.

Opublikowane przez: Leokadia Kozera