Czy moduły fotowoltaiczne są wydajne?

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, jaki jest realny poziom wydajności oraz żywotności oferowanych paneli fotowoltaicznych. Obecnie najstarsze modele, mogące funkcjonować, mają aż sześćdziesiąt lat. Od tego momentu technologia w znaczący sposób się rozwinęła, co pozwala na oferowanie inwestorom wydajniejszych oraz znacznie bardziej wytrzymałych ogniw. Warto dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty poziom wydajności.

Sprawdzamy wydajność paneli fotowoltaicznych

wydajne moduły fotowoltaiczne piłaPoziom wydajności modułów fotowoltaicznych jest uzależniony od wielu czynników, na przykład od parametrów ogniw, miejsca montażu oraz jego sposobu. Do najważniejszych parametrów, które mają kluczowy wpływ na wydajność można zaliczyć minimalną moc i sprawność, jak również uzysk energetyczny, który wynika z panujących w Polsce warunków atmosferycznych. Jeśli interesują nas profesjonalne i wydajne moduły fotowoltaiczne piła jest odpowiednim miastem do ich zakupu. Wydajność paneli w dużej mierze jest uzależniona od ich sprawności. Ta natomiast określa, jak wiele energii słonecznej dane ogniwo fotowoltaiczne może przekształcić w energię elektryczną. Sprawność określa się jako współczynnik procentowy i oblicza się ją w ustandaryzowanych warunkach testowych, czyli przy nasłonecznieniu paneli promieniowaniem słonecznym. Stosowane monokrystaliczne panele są w stanie zapewnić sprawność wynoszącą na poziomie od dwudziestu do dwudziestu dwóch procent, natomiast w przypadku paneli polikrystalicznych wynosi od szesnastu do osiemnastu procent. Moc nominalna ogniw jest natomiast określana w kilowatopikach. Parametr ten odpowiada za wydajność ogniw w warunkach testowych.

Należy mieć świadomość, że nasłonecznienie i temperatura w warunkach testowych są stałe, natomiast w czasie realnej eksploatacji czynniki te stale ulegają zmianom. Zazwyczaj na rynku dostępne są ogniwa zapewniające moc nominalną na poziomie od 300 do 370 Wp. Na moc nominalną, a w efekcie na wydajność ogniw wpływają zróżnicowane warunki atmosferyczne, jak nasłonecznienie, opady, a także temperatura.