Przyćmione i zmatowiałe okna to niezawodny znak, że umieszczone w nich szyby wymagają czyszczenia lub renowacji. W przypadku nowych przeszkleń ze zmatowieniem może poradzić sobie dobry detergent. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przeszkleniami starszymi – potrzeba większych i bardziej skomplikowanych zabiegów, czyli profesjonalnego polerowania.
Zasady usuwania rys na szkle okiennym
Usunięcie rys z szyb okiennych, chociaż brzmi bagatelnie prosto, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, specjalistycznych sprzętów i profesjonalnych umiejętności. Nie każdy domowy majsterkowicz będący posiadaczem szlifierki, a tym bardziej osoba niemająca żadnego doświadczenia w wykonywaniu tego typu napraw, powinien zabierać się za polerowanie szyby nawet przeznaczonej do użytku prywatnego. Usuwanie rys na szkle okiennym jest powszechnie znane i do jego zasad należy odpowiednie zabezpieczenie elementów nienależących do szyby, bardzo dokładne mycie w celu usunięcia nie tylko typowych, ale i niestandardowych zabrudzeń, a w końcu samo polerowanie szlifierką z zabezpieczoną tarczą ścierającą – to jednak nie każdy potrafi wymienione czynności odpowiednio wykonać. Wszystkie, choćby najmniejsze pozostawione zabrudzenia – podczas polerowania mogą wytwarzać nowe rysy lub pogłębiać już istniejące. Z kolei typowe dla amatorów zerwanie zbyt grubej warstwy przeszklenia spowoduje jego osłabienie i skutkuje najczęściej zbiciem już podczas prac renowacyjnych lub w niedługim czasie po.
Zmatowiałe okna nie wyglądają estetycznie i zmuszają do zastosowania napraw. Jednak najlepiej, by prace renowacyjne zostały w tym zakresie wykonane przez specjalistę. Tylko doświadczony fachowiec przywróci oknom dawny blask, a jednocześnie nie spowoduje kolejnych, tym razem bardziej trwałych uszkodzeń.