Ogrzewanie jest najczęściej kojarzone z metodami tradycyjnymi opartymi o ogień rozpalany w kotłach. Niemniej jednak trzeba mieć tę świadomość, że domy możemy ogrzewać również innymi metodami. Bardzo ciekawym pomysłem może być ogrzewanie przy użyciu podczerwieni. Do tego rodzaju ogrzewania wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane promiennikami. 

Nowoczesne panele grzewcze

promiennik podczerwieniWiększość osób mieszkających w Polsce zapewne posiada systemy grzewcze oparte o tradycyjne rozwiązania. Gdy przychodzi jesień to z reguły zaopatrujemy się w różnego typu materiały opałowe takie jak węgiel czy drewno. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania związane są również z bardzo dużymi stratami ciepła. Ogrzewanie może być jednak nie tylko bardziej efektywne ale również tańsze jeśli tylko zdecydujemy się na nowsze rozwiązania. Do takich zaliczyć możemy przede wszystkim korzystanie z promienników generujących fale podczerwieni. Promiennik podczerwieni jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną. Nie należy jednak tego rozumieć w taki sposób, że promienniki działają tak jak starsze grzejniki elektryczne czy też farelki. W przypadku promienników na podczerwień nie ma tak dużego zużycia energii elektrycznej i jednocześnie wydajność grzejników jest znacznie większa. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku takich promienników nie ma dużych strat energii ponieważ nie jest podgrzewane tutaj powietrze a jedynie osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc promienniki na podczerwień są w stanie naprawdę skutecznie ogrzewać nasz dom i jednocześnie nie będą one generować dużych kosztów. Jeden promiennik podczerwieni, nawet ten o średniej mocy może skutecznie radzić sobie z ogrzaniem jednego pomieszczenia. Warto zauważyć, że promienniki możemy również montować na sufitach. 

Opublikowane przez: Mirosław Okazja