Ciągły rozwój urządzeń hydraulicznych oraz zastosowanie w nich hydrauliki siłowej sprawiają, że kontrolowanie przepływu wody w wodociągach, staje się z roku na rok coraz prostsze. Także hydraulicy z każdego zakątku świata, zaopatrują się w takie narzędzia co znacząco wpływa na wydajność ich pracy. 

Narzędzia w warsztacie specjalisty

rozdzielacze hydrauliczneJednymi z podstawowych narzędzi, których używają ludzie siedzący w tej branży i bez których nie mogliby podjąć żadnych działań są rozdzielacze hydrauliczne. Powiedziałbym że jest są one jednymi z najważniejszym, ponieważ to właśnie one określają kierunek przepływu cieczy w układach hydraulicznych. Z jego pomocą możemy na przykład odciążyć niektóre elementy instalacji, kiedy potrzebna jest przerwa w dostawie wody przez awarię technologiczną. Rozdzielacze ze względu na ich zastosowanie możemy podzielić na trzy rodzaje. Są to typy suwakowe, zaworowe i iskrobezpieczne. Każdy z nich charakteryzuje się innymi rozwiązaniami technologicznymi, odrobinę różnią się w konstrukcji, a przed zastosowaniem należy zapoznać się z instrukcją. Oczywiście mimo niewielkich różnić pomiędzy rozdzielaczami, mają one jedno i to samo zastosowanie. Nazywane są często zaworami kierunkowymi i są nieodłącznym elementem wielu konstrukcji hydraulicznych. Są one zaprojektowane tak, aby połączone w jedno były w stanie przekazywać energię przy pomocy cieczy pod ciśnieniem. Tak więc to właśnie dzięki rozdzielaczowi, woda w układzie kierowana jest we właściwym kierunku. Są one stosowane głównie w przemyśle, ale także w szeroko pojętym rolnictwie i transporcie.

Jednak należy pamiętać, że zagadnienie zastosowania rozdzielaczy w przemyśle jest bardzo szerokie. Na rynku działa wielu dystrybutorów, którzy zaopatrują w te narzędzia klientów krajowych, jak i zagranicznych. Przy takim rozwoju technologicznym praca specjalisty w tej dziedzinie bez odpowiednich narzędzi, była by niemożliwa. 

Opublikowane przez: Piotr Zakrzewsky