W niektórych budynkach konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń oraz systemów zwiększających bezpieczeństwo. Może to być wymuszone zarówno obowiązującymi przepisami jak i również troską inwestora czy zarządcy o osoby przebywające na terenie obiektu czy mienie. Jednymi z największych zagrożeń są z całą pewnością wtargnięcie osób nieuprawnionych czy wystąpienie otwartego ognia w przestrzeni zamkniętej.

Jak głośny powinien być sygnał alarmowy?

sygnalizator optyczno akustycznyW związku z tym bardzo często stosowane są systemy sygnalizacji włamania i napadu jak i również system sygnalizacji pożaru. Zarówno jeden jak i drugi składa się z wielu elementów. Niemniej zarówno w pierwszym jak i drugim stosowane są urządzenia sygnalizacyjne, których zadaniem jest ostrzeżenie osób znajdujących się w pobliżu o wystąpieniu zagrożenia oraz zaalarmowanie odpowiednich służb. W tym celu wykorzystywane są zarówno sygnały akustyczne jak i optyczne. Pozwala to na przyciągnięcie uwagi oraz przekazanie informacji o zagrożeniu. Dobry sygnalizator optyczno akustyczny powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Przede wszystkim natężenie generowanego dźwięku powinno być jak najwyższe. Oprócz tego powinna być możliwa jego regulacja. W niektórych przestrzeniach należy bowiem dopasować poziom sygnału alarmowego do szumów tła otoczenia.

Dodatkowo jego obudowa powinna zapewnić jak najwyższy stopień ochrony przed wnikaniem wody czy kurzu. Warto żeby chroniła ona również elektronikę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy próbą ingerencji przez osoby nieupoważnione. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia, które można montować wewnątrz jak i na zewnątrz. Obudowa tych drugich powinna być ponadto odporna na promieniowanie słoneczne. Jak widać dobre urządzenie powinno charakteryzować się szeregiem rozwiązań technicznych, które zapewnią jego odpowiednie parametry.

Opublikowane przez: Daniel Grzanka